Read Kamo: Nápad století by Daniel Pennac Free Online


Ebook Kamo: Nápad století by Daniel Pennac read! Book Title: Kamo: Nápad století
The author of the book: Daniel Pennac
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 876 KB
Edition: Meander
Date of issue: 2012

Read full description of the books Kamo: Nápad století:

Kamo je kamarád do nepohody, skvělý spolužák, po jakém asi každý kluk touží… jinak ovšem neřízená střela uvádějící do rozpaků nejednoho učitele. S výjimkou třídního Margerella. Zmíněných nápadů století je však Kamo za den schopen dostat hned několik, a tak není divu, že ne všechny sklízejí úspěch. Alespoň ne na první pohled. Jak zvládnout situaci, která se třídním vtipálkům vymkla z rukou, a neztratit oblíbeného učitele, jehož ze dne na den postihl náhlý rozklad osobnosti, to je věru pořádný úkol pro budoucí žáky obávaného druhého stupně, o němž kolují ty nejhorší zprávy.

Známý francouzský spisovatel Daniel Pennac oceněný v Paříži takovými cenami jako je Prix Ulysse, 2000 nebo Prix Renaudot, 2007 velmi rád píše také pro děti. Vtipné ilustrace jsou od mladého talentovaného malíře Tadeáše Kotrby.

Read Ebooks by Daniel Pennac



Read information about the author

Ebook Kamo: Nápad století read Online! Daniel Pennac (real name Daniel Pennacchioni) is a French writer. He received the Prix Renaudot in 2007 for his essay Chagrin d'école.

After studying in Nice he became a teacher. He began to write for children and then wrote his book series "La Saga Malaussène", that tells the story of Benjamin Malaussène, a scapegoat, and his family in Belleville, Paris.

His writing style can be humorous and imaginative like in "La Saga Malaussène", but he has also written essays, such as "Comme un roman", a pedagogic essay."La Débauche", written jointly with Jacques Tardi, treats the topic of unemployment, revealing his social preoccupations.

For more information, please see http://www.answers.com/topic/daniel-p...


Ebooks PDF Epub



Add a comment to Kamo: Nápad století




Read EBOOK Kamo: Nápad století by Daniel Pennac Online free

Download PDF: kamo-npad-stolet.pdf Kamo: Nápad století PDF