Read Önemsiz Bir Kadın by Oscar Wilde Free Online


Ebook Önemsiz Bir Kadın by Oscar Wilde read! Book Title: Önemsiz Bir Kadın
The author of the book: Oscar Wilde
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 6.41 MB
Edition: İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Date of issue: 2016

Read full description of the books Önemsiz Bir Kadın:

İrlandalı dâhi yazar Victoria döneminde edebi zekâsı, ince alaycılığı ve sıra dışı yaşantısıyla 19. yüzyıl estetizm hareketinin Britanya'daki en tanınmış temsilcisi hâline geldi. Şiir, öykü ve oyunlarının yanı sıra Dorian Gray'in Portresi adlı romanıyla ün kazandı. Dönemin katı ahlak anlayışının sonucu olarak cinsel tercihi nedeniyle yargılanıp iki yıl hapse mahkûm edildi. Reading Zindanı Baladı adlı şiir ve ölümünden sonra De Profundis adıyla yayımlanan uzun mektubu bu sırada yazmıştır. Ciddi Olmanın Önemi ile birlikte en tanınmış oyunları arasında yer alan Önemsiz Bir Kadın yazarın zenginlik ve yoksulluk, aşk ve evlilik, masumiyet ve erdem konusunda dönemin muhafazakâr zihniyetine karşı tavır alışının dikkat çekici bir örneğidir. Oscar Wilde özgürlüğe kavuştuktan üç yıl sonra Paris'te yoksulluk içinde öldü.
(Tanıtım Bülteninden)

Read Ebooks by Oscar WildeRead information about the author

Ebook Önemsiz Bir Kadın read Online! Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde was an Irish playwright, poet and author of numerous short stories and one novel. Known for his biting wit, and a plentitude of aphorisms, he became one of the most successful playwrights of the late Victorian era in London, and one of the greatest celebrities of his day. Several of his plays continue to be widely performed, especially The Importance of Being Earnest.

As the result of a widely covered series of trials, Wilde suffered a dramatic downfall and was imprisoned for two years hard labour after being convicted of "gross indecency" with other men. After Wilde was released from prison he set sail for Dieppe by the night ferry. He never returned to Ireland or Britain, and died in poverty.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Önemsiz Bir Kadın
Read EBOOK Önemsiz Bir Kadın by Oscar Wilde Online free

Download PDF: nemsiz-bir-kadn.pdf Önemsiz Bir Kadın PDF