Read Plavba do Sarantia by Guy Gavriel Kay Free Online


Ebook Plavba do Sarantia by Guy Gavriel Kay read! Book Title: Plavba do Sarantia
The author of the book: Guy Gavriel Kay
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 618 KB
Edition: Talpress
Date of issue: 2010

Read full description of the books Plavba do Sarantia:

První kniha dilogie Sarantská kronika.

Mozaikář Crispin, který žije v pozdně antickém Rhodiu, kolébce vyspělé civilizace, nyní sužované úpadkem, vládou barbarských Antajů, rozpory a morem, se vydává na pozvání císaře Valeria II. na svou plavbu do Sarantia, vysněného středu světa, oplývajícího bohatstvím, nádherou a požehnáním slunečního boha Jada. Plavbou do Sarantia nazývají lidé po celé říši cestu člověka za slávou a bohatstvím, za svým vysněným ideálem...
Ze vzájemně propletených příběhů několika postav, které se čtou jedním dechem, se postupně skládá jako Crispinova mozaika ucelený obraz každodenního života jak obyčejných lidí, jejichž radostmi jsou závody na hipodromu, lázně nebo flirt v císařském hostinci, tak příslušníků císařského dvora, jejichž život má podobu slalomu v nevyzpytatelném bludišti intrik.

Read Ebooks by Guy Gavriel KayRead information about the author

Ebook Plavba do Sarantia read Online! Guy Gavriel Kay is a Canadian author of fantasy fiction. Many of his novels are set in fictional realms that resemble real places during real historical periods, such as Constantinople during the reign of Justinian I or Spain during the time of El Cid. Those works are published and marketed as historical fantasy, though the author himself has expressed a preference to shy away from genre categorization when possible.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Plavba do Sarantia
Read EBOOK Plavba do Sarantia by Guy Gavriel Kay Online free

Download PDF: plavba-do-sarantia.pdf Plavba do Sarantia PDF