Read Geniş, Geniş Bir Deniz by Jean Rhys Free Online


Ebook Geniş, Geniş Bir Deniz by Jean Rhys read! Book Title: Geniş, Geniş Bir Deniz
The author of the book: Jean Rhys
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 4.35 MB
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 1989

Read full description of the books Geniş, Geniş Bir Deniz:

"Jane Eyre adlı ünlü romanı okumuş olabilirsiniz. Okudunuzsa, o kitapta, evin üçüncü katında, kilit altında tutulan deli kadın, birtakım sorularla birlikte sizin de kafanıza takılmış olabilir. Kimdir bu kadın? Neden kilit altındadır? Gerçekten deli midir? Deliyse neden delirmiştir? Peki ama delilik dediğimiz şey nedir? Ünlü İngiliz kadın yazarı Jean Rhys , ünlü Jane Eyre romanındaki o deli kadın'dan yola çıkarak, ama o romandan tümüyle bağımsız, o romandan çok daha etkileyici, çarpıcı, tüm alışılmış değer yargılarını sarsacak bir trajedi yazmış. Geniş Geniş Bir Deniz, ondokuzuncu yüzyılda geçen, ama çağımızı yansıtan bir trajedi. Çağdaş Batı Edebiyat'ının en önemli, en ilginç yazarlarından biri olan Jean Rhys'ın bu en ünlü yapıtını, yine ünlü bir romancımız olan Pınar Kür'ün Türkçesiyle okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz."

Read Ebooks by Jean RhysRead information about the author

Ebook Geniş, Geniş Bir Deniz read Online! Jean Rhys, originally Ella Gwendolen Rees Williams, was a Caribbean novelist who wrote in the mid 20th century. Her first four novels were published during the 1920s and 1930s, but it was not until the publication of Wide Sargasso Sea in 1966 that she emerged as a significant literary figure. A "prequel" to Charlotte Brontë's Jane Eyre, Wide Sargasso Sea won a prestigious WH Smith Literary Award in 1967.

Rhys was born in Dominica (a formerly British island in the Caribbean) to a Welsh father and Scottish mother. She moved to England at the age of sixteen, where she worked unsuccessfully as a chorus girl. In the 1920s, she relocated to Europe, traveling as a Bohemian artist and taking up residence sporadically in Paris. During this period, Rhys lived in near poverty, while familiarising herself with modern art and literature, and acquiring the alcoholism that would persist through the rest of her life. Her experience of a patriarchal society and feelings of displacement during this period would form some of the most important themes in her work.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Geniş, Geniş Bir Deniz
Read EBOOK Geniş, Geniş Bir Deniz by Jean Rhys Online free

Download PDF: geni-geni-bir-deniz.pdf Geniş, Geniş Bir Deniz PDF