Read Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları by Louis de Bernières Free Online


Ebook Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları by Louis de Bernières read! Book Title: Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları
The author of the book: Louis de Bernières
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 740 KB
Edition: Altın Kitaplar
Date of issue: 2008

Read full description of the books Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları:

De Bernières coşkulu anlatımı, zengin dili ve bastırılamaz bir erotizm ile kaleme aldığı Bay Vivo ve Kokain Kralı eserine Kardinal Guz-man'ın Belalı Çocukları ile devam ediyor.
And Dağları'ndaki Cochadebajo köyünün şaşırtıcı bir hayat ritmi ve bu ritme uyan sıra dışı karakterleri vardır. Her şeyden önce, yaşa-dığı trajikomik olaylardan tanıdığımız maço filozof, cüppesiz (yani bir anlamda sahte papazlar, gerçeküstü yolculuklar yapan bilge bir kızılderili ve doğru yolu seçen (ama mesleklerini icradan vazgeçmeyen) orospular, beraberce ve coşku içinde anarşi yaratmaya devam etmektedirler. Bu yasa ve sınır tanımayan ütopik toplum, içinde her türlü günahı barındırdığı halde adeta bir engizisyon görevlisi ka-dar fanatik olan Kardinal Guzman'ın yeni hedefi haline gelir. Kardinal'in peşindeki kana susamış ordu, insanların ruhlarını kurtarmak uğ-runa onları yok etmeye gönüllü olurlar. Kardinal'in ordusu, yürüyüşleri sırasında pek çok yerde katliam yaparlar. Ancak, köye yaklaş-tıkça bir dizi saçma, ürkütücü ve gerçeküstü olayla karşı karşıya kalırlar.
Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları, pek çok olay, hikâye ve karakterden oluşan, aslında anlatmak istediklerini satır aralarında göz-ler önüne seren, otantik, beynelmilel, trajikomik ve bir o kadar da modern bir roman...

Read Ebooks by Louis de BernièresRead information about the author

Ebook Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları read Online! Novelist Louis de Bernières was born in London in 1954. He joined the army at 18 but left after spending four months at Sandhurst. After graduating from the Victoria University of Manchester, he took a postgraduate certificate in Education at Leicester Polytechnic and obtained his MA at the University of London.

Before writing full-time, he held many varied jobs including landscape gardener, motorcycle messenger and car mechanic. He also taught English in Colombia, an experience which determined the style and setting of his first three novels, The War of Don Emmanuel's Nether Parts (1990), Señor Vivo and the Coca Lord (1991) and The Troublesome Offspring of Cardinal Guzman (1992), each of which was heavily influenced by South American literature, particularly 'magic realism'.

In 1993, he was selected as one of the 20 'Best of Young British Novelists 2' promotion in Granta magazine. His fourth novel, Corelli's Mandolin, was published in the following year, winning the Commonwealth Writers Prize (Best Book). It was also shortlisted for the Sunday Express Book of the Year. Set on the Greek island of Cephalonia during the Second World War, the novel tells the story of a love affair between the daughter of a local doctor and an Italian soldier. It has become a worldwide bestseller and has now been translated into over 30 languages. A film adaptation of the novel was released in 2001, and the novel has also been adapted for the stage. In 2001, Red Dog was published - a collection of stories inspired by a statue of a dog encountered on a trip to a writers' festival in Australia in 1998.


Prizes and awards
1991 Commonwealth Writers Prize (Eurasia Region, Best First Book) The War of Don Emmanuel's Nether Parts
1992 Commonwealth Writers Prize (Eurasia Region, Best Book) Señor Vivo and the Coca Lord
1994 Sunday Express Book of the Year (shortlist) Corelli's Mandolin
1995 Commonwealth Writers Prize (Overall Winner, Best Book) Corelli's Mandolin
1995 Lannan Literary Award (Fiction)
1997 British Book Awards Author of the Year
2004 Whitbread Novel Award (shortlist) Birds Without Wings
2005 Commonwealth Writers Prize (Eurasia Region, Best Book) (shortlist) Birds Without Wings


.
Top of pageEbooks PDF EpubAdd a comment to Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları
Read EBOOK Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları by Louis de Bernières Online free

Download PDF: kardinal-guzmann-belal-ocuklar.pdf Kardinal Guzman'ın Belalı Çocukları PDF