Read Dörtlü by Jean Rhys Free Online


Ebook Dörtlü by Jean Rhys read! Book Title: Dörtlü
The author of the book: Jean Rhys
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 24.41 MB
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 1985

Read full description of the books Dörtlü:

Çağdaş İngiliz edebiyatının en önemli, en ilginç yazarlarından biri olan Jean Rhys'ın (1894-1979) Geniş Geniş Bir Deniz adlı romanını, Pınar Kür'ün Türkçesiyle daha önce yayımlamıştık. Yurdumuzda ilk bu romanıyla tanınan ve büyük ilgi gören bu ünlü İngiliz kadın yazarının Dörtlü adlı ikinci kitabını da yine Pınar Kür'ün Türkçesiyle sunuyoruz. Yine ayrılıklar, yalnızlıklar var bu romanda. İncecik duyarlıkların büyük bir ustalıkla anlatıldığı bu kitapta Marya Zelli'yle tanışacaksınız. Kış mevsiminde ıslak Montparnasse sokakları, sigara dumanına boğulmuş kahvelerde içilen içkiler, mor çiçekli duvar kağıtlarıyla kaplı ucuz otel odaları ve Marya Zelli; çevresindeki her şeyin gerçekdışılığına karşı koyabilmek için yaşamını gerçek kılmaya çalışan Marya Zelli.

Read Ebooks by Jean RhysRead information about the author

Ebook Dörtlü read Online! Jean Rhys, originally Ella Gwendolen Rees Williams, was a Caribbean novelist who wrote in the mid 20th century. Her first four novels were published during the 1920s and 1930s, but it was not until the publication of Wide Sargasso Sea in 1966 that she emerged as a significant literary figure. A "prequel" to Charlotte Brontë's Jane Eyre, Wide Sargasso Sea won a prestigious WH Smith Literary Award in 1967.

Rhys was born in Dominica (a formerly British island in the Caribbean) to a Welsh father and Scottish mother. She moved to England at the age of sixteen, where she worked unsuccessfully as a chorus girl. In the 1920s, she relocated to Europe, traveling as a Bohemian artist and taking up residence sporadically in Paris. During this period, Rhys lived in near poverty, while familiarising herself with modern art and literature, and acquiring the alcoholism that would persist through the rest of her life. Her experience of a patriarchal society and feelings of displacement during this period would form some of the most important themes in her work.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Dörtlü
Read EBOOK Dörtlü by Jean Rhys Online free

Download PDF: drtl.pdf Dörtlü PDF