Read Ayrılıktan Sonra by Jean Rhys Free Online


Ebook Ayrılıktan Sonra by Jean Rhys read! Book Title: Ayrılıktan Sonra
The author of the book: Jean Rhys
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 28.77 MB
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 2008

Read full description of the books Ayrılıktan Sonra:

Eski sevgilisinden gelen çeklerle bir süre Paris'te yaşayan Julie parası tükenince Londra'ya döner ve her şeye yeniden başlamak ister. Ne ki, aşk kırgını bir kadın olan Julie, eski sevgililerde de, yeni sevgililerde de gerçekten aradığı şeyi bulamamıştır. Aradığı şeyin, gerçek aşkın bedeli çok yüksektir...

1920'ler ve 1930'larda Avrupa'daki bohem çevreyi anlatan romanlarıyla tanınan Jean Rhys, bir süre sonra unutuldu ve II. Dünya Savaşı yıllarında ortadan kayboldu. Yıllar sonra yeniden keşfedildi ve Geniş Geniş Bir Deniz adlı romanıyla yeniden büyük bir başarı kazandı ve İngiltere'nin en saygın edebiyat ödüllerine değer görüldü.

Ayrılıktan Sonra, erkeklerle ilişkilerinde kendini çok yaşlı ve çok yorgun hisseden, ama onlarsız yapamayacağını da bilen bir kadının romanı. Değeri yıllar sonra anlaşılmış bir yazarın en güzel yapıtlarından biri.

Read Ebooks by Jean RhysRead information about the author

Ebook Ayrılıktan Sonra read Online! Jean Rhys, originally Ella Gwendolen Rees Williams, was a Caribbean novelist who wrote in the mid 20th century. Her first four novels were published during the 1920s and 1930s, but it was not until the publication of Wide Sargasso Sea in 1966 that she emerged as a significant literary figure. A "prequel" to Charlotte Brontë's Jane Eyre, Wide Sargasso Sea won a prestigious WH Smith Literary Award in 1967.

Rhys was born in Dominica (a formerly British island in the Caribbean) to a Welsh father and Scottish mother. She moved to England at the age of sixteen, where she worked unsuccessfully as a chorus girl. In the 1920s, she relocated to Europe, traveling as a Bohemian artist and taking up residence sporadically in Paris. During this period, Rhys lived in near poverty, while familiarising herself with modern art and literature, and acquiring the alcoholism that would persist through the rest of her life. Her experience of a patriarchal society and feelings of displacement during this period would form some of the most important themes in her work.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Ayrılıktan Sonra
Read EBOOK Ayrılıktan Sonra by Jean Rhys Online free

Download PDF: ayrlktan-sonra.pdf Ayrılıktan Sonra PDF