Read Yazarın Odası by Philip Gourevitch Free Online


Ebook Yazarın Odası by Philip Gourevitch read! Book Title: Yazarın Odası
The author of the book: Philip Gourevitch
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 687 KB
Edition: Timaş Yayınları
Date of issue: 2009

Read full description of the books Yazarın Odası:

Edebiyatı kendi güzelliği için sevmeli, kendimi sanata hiçbir karşılık beklemeden bütünüyle vermeli ve üne, başarıya ve ucuz ilgiye sırtımı dönmeliyim. Faulkner'in ya da başka yazarınların bu ideallere bağlılığını dürüstçe ve içtenlikle ifade etmelerini okuma maneviyatımı düzeltirdi. Yazarlığımın ilk yıllarında, kendime ya da geleceğime güvenimin sarsıldığı zamanlarda bu röportajları yeniden yeniden okur, güvenimi ve kararlılığımı geri kazanırdım.

Yıllar sonra aynı sayfalarda kendim de röportaj yaptıktan sonra bu konuşmaları yeniden okumak bana gençliğimin umutlarını ve endişelerimi hatırlattı. Otuz yıl sonra bu konuşmaları, onların beni yanlış bir yola sürüklemediğini bilerek, aynı heyecanla okuyor ve edebiyatın vereceği zevkleri ve huzursuzluğu içimde aynı güçle hissediyorum.

Read Ebooks by Philip GourevitchRead information about the author

Ebook Yazarın Odası read Online! Gourevitch was born in Philadelphia, Pennsylvania, to painter Jacqueline Gourevitch and philosophy professor Victor Gourevitch, a translator of Jean Jacques Rousseau. He and his brother Marc, a physician, spent most of their childhood in Middletown, Connecticut, where their father taught at Wesleyan University from 1967 to 1995. Gourevitch graduated from Choate Rosemary Hall in Wallingford, Connecticut.

Gourevitch knew that he wanted to be a writer by the time he went to college. He attended Cornell University. He took a break for three years in order to concentrate fully on writing. He eventually graduated in 1986. In 1992 he received a Masters of Fine Arts in fiction from the Writing Program at Columbia University. Gourevitch went on to publish some short fiction in literary magazines, before turning to non-fiction.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Yazarın Odası
Read EBOOK Yazarın Odası by Philip Gourevitch Online free

Download PDF: yazarn-odas.pdf Yazarın Odası PDF